Kúpa a servis auta (VW golf IV, 1.9TDI)

Odporúčte zaujímavé stránky, projekty...hlavne slobodné, pravdivé...
slovanovslav
Dátum registrácie: 25 Nov 2013 06:44

Kúpa a servis auta (VW golf IV, 1.9TDI)

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 02 Júl 2015 14:39

Na Slovensku je problém kúpiť auto, ktoré nie je búrane, nemá pretočené kilometre alebo nie je dovezené. Väčšinou keď tu ľudia predávajú auto je na to zlý dôvod.
Podľa skúsenosti viacerých vám povedia, že buď nové auto s dlhou zárukou alebo staré, najpodarenejšie Škoda Octavia II, III, Golf IV, V, Polo (s motorom 1.9tdi).

Pri kúpe si všímať:
- mal by byť originál kľúc - 2, vždy treba jeden rezervný
- či je centrálne prirábané
- či vám ide otvoriť kľúčom všetky dvere (zväčša nejde a rieší sa to centrálom za pár korún)
- či máte k autu aj zimné a letné gumy, najlepšie s diskami
- okná sa zväčša nemenia, takže ak si pozriete ročník výroby na všetkých oknách, musí byť rovnaký...resp. aký je tam také staré je auto - ak neboli všetky menené po búračke
- ak máte diesel, je dobre auto vytočiť nad 130Km/h, či turbo nezadrháva, neseká, či netrvá dlho kým sa dostane na túto rýchlosť
- či funguje ručna a či ju vracia
- keď stlačite brzdy musí auto dobré brzdiť
- ukazovateľ najazdených kilometrov vám nepovie nič, kedže skoro všetky sú pretočené. Obzvlášť ak predajca udáva do 200 000km najazdených pri aute ktoré ma viac ako 10 rokov...
- či vám netečie olej - prejdite sa na aute a auto na chvíľu odstavte, taktiež otvorte kryt motora či nie je špinavý motor a vnútro od oleja....
- či vám funguje správne pruženie - nad každým kolesom stlačite auto dodola a keď sa vráti spať musí ostať hore bez poklesnutia
- či je spojka v dobrom stave - počas státia auta zaradte neutrál, stlačajte spojku - nemôže vydávať žiadné zvuky - ak vydáva je zlá, spojka odchádza približne po 300 000 najazdených km na Golf IV a Octavia I

Snimac tlaku a teploty nasavania vzduchu do motora:

- chybu mi vyhadzovala diagnostika
- zohnal som na ebayi za nejakych 20eur
0 281 002 177/ 038 906 051 (bosch)
http://www.aliexpress.com/item/MAP-Sens ... 37427.html

Výmena spojky:
- prvé prejavy spojky sú, že pri stláčani spojky počas státia auta a zaradenom neutráli vydáva rôzné zvuky
- zlá spojka je zodpovedná za klepanie motora a rôzné hlučné zvuky auta
- zlá spojka poškodzuje prevodovku
Cena spojky (Sachs, Luk - nič iné ako tieto dve značky nekupovať) je na Golf IV 74kw PD okolo 270Eur po zľave. Výmena je relatívne náročna a trvá okolo 6 hodín, pritom je potrebné množštvo náradia, zdvihák, zdvihák motora.

Výmena vypínača svetiel:

- prestali mi svietiť predné svetla
- pozrel som poistky, ktoré sú zodpovedné za svetlá - neboli prerušené
- taktiež ani diagnostika neukazovala nijakú chybu
- premeral som napätie na svetlách - šlo tam
- potom som vybral vypínač svetiel vnútri auta (treba ho zatlačiť, potočiť do boku a vytiahnúť - vzadu je konekto ten odpojiť). Spojiť vodivo určité vývody - to si dohľadate na internete a ak sa rozsvieti auto máte zlý spinač svetiel.
- kúpil som čínsku kópiu za nejakých 17e, tu je riziko, že by to mohlo prehoriť, kedže tam ide veľký prúd, preto odporúčam nemecké diely
číslo spínača: 109 928 755 a je to náhrada za: 1C0 941 531A (číslo originálneho dielu)

Namontovanie tempomatu:

- povodna paka mala kod: 8L0 953 513 g
- na bazosi som si kupil tempomat (originálny) s káblami a konektormi
- tempomat sedí aj z Octavie I (akurát sú iné farby káblov, ale dá sa použíť)
- za tempomat som zaplatil 38Eur, za káble 15 Eur
- robota trvala asi 2h

Pískanie motora, resp. zvuk ako "stíhačka":

- príčinou bol dieravý výfuk a pletenec výfuka. Vymenil sa (stojí do 20Eur) a povarili sa diery a už nie je nič počuť.

Motorček ostrekovača, kód: 1j6 955 651
- dá sa kúpiť aj na aliexpress za nejakych 8Eur: http://www.aliexpress.com/item/New-Wind ... 09197.html

Dusík do pneumatík:
- údajne sa oplatí najmä v lete, kedy sú rozdielne teploty pneumatik a tlaku vzduchu v kolese - dusík tieto výkyvy nemá a šetrí pnemumatiky
http://www.matador.sk/index.cfm?module= ... nie_dusika

Pneumatiky:

- letné gumy strácajú pri teplote pod 7 stupnov svoje jazdne schopnosti a ak je takato teplota dlhodobo treba vymenit za zimne

Spínač - svetlo spiatočky
02k 945 415 d
náhrada: FAE 40675

Spínač brzdových svetiel:
1J0945511B
náhrada: FAE24762

Krytka na drziak Thule:
853-2956-02

Pneumatiky:

Dunlop SP Sport BluResponse 205/55 R16 91V
http://pneumatiky.heureka.sk/dunlop-sp- ... 5-r16-91v/

Ťažné zariadenie:
Dal som si namontovat v stredisku Todos - Zilina. Ak uz mate tazne zariadenie (poskodene, nezapisane v technickom) pred namontovanim noveho si ho vyberte (oni uctuju za vyber okolo 40Eur).
Namontovanie trvalo asi 4 hodiny. Cena aj s vybratim bola okolo 300Eur. Daval som si bajonetove.
Po namontovani Vam daju papiere a je potrebne ist na policiu na oddelenie kde robia aj SPZ, zmeny technickeho. Pred vstupom si vyberiete v automate zmena/zapis do technickeho alebo nieco podobne. Dostanete formular, ten treba vyplnit. Je potrebny maly a velky technicky. Udaje vypisete podla velkeho technickeho. Taktiez je potrebna karticka z povinneho poistenia.
Je potrebne si kupit kolok v hodnote 12Eur, v automate na kolky je to kod: 414.

slovanovslav

Re: Kúpa a servis auta (VW golf IV, 1.9TDI)

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 05 Feb 2017 12:02

Zimné pneumatiky:
Matador MP 92 Sibir Snow M+S 205/55 R16 91H
https://pneumatiky.heureka.sk/matador-m ... 5-r16-91h/

I keď mnohí odporúčajú pneumatiky Nokian - nórske a Nórsko má veľmi dobre skúsensti so zimou:)

slovanovslav

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 08 Feb 2017 00:12

Odporucam vone do auta: California scens - Višňa
www.toraz.sk cena: 3,39Eur/kus

startovaci kabel 900amp, 10mm2, 6m 22 Eur (www.toraz.sk)

slovanovslav

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 25 Júl 2017 12:37

Tekute stierace nemaju zmysel, kupil som Stac plastic spray - odpudzuje kvapky tak, ze aj tak je cez okno nie dobry pohlad...navyse takto osetrene okno sa pri pouzivani obycajnych stieracov rozmazava a je zle viditelne...cize uplny nezmysel.

Návrat na "Odporúčame si navzájom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný