Cudzie zavádzame, na svoje zabúdame. Video.

sviatoslav
Príspevky: 569
Dátum registrácie: 26 Okt 2013 18:44

Cudzie zavádzame, na svoje zabúdame. Video.

Príspevokod užívateľa sviatoslav » 11 Apr 2015 17:14

Zbieral, nahrával, fotografoval a zapisoval som čo som videl v nádeji, že to raz bude mať cenu. Nie v tom, aby sa človek nad človeka vyvyšoval, ale aby sa spoznal a sám seba prijal, lebo jedno i druhé ho oslobodí.
Národ prestáva žiť svojimi zvykmi, vzniká citové vákuum a to následne obsadzuje cirkev a všetky tie umelé televízne „celebrity". Prestalo sa spievať o živote, o smrti, o radosti, o smútku. Ľudová tvorba bola doslova citovým kompasom, ukazovateľom osudov ľudí. Ľudia postupne spohodlneli a začali sa hanbiť za minulosť. Tento národ za stáročia a pokolenia v ťažobe života vytvoril umenie a krásu, ktorá sa dotýka hviezd. A výsledok?
O psoch a mačkách máme päť časopisov i jednu revue, ale o národe žiaden! Dnes vidím, že nastáva nesmierne katastrofická situácia – likvidácia zmyslu života. Nie je hrozné, že ľudia vôbec netušia, prečo sú na svete?
Ľudstvo má rozličné prikázania, napríklad Desatoro, ako mravne žiť, konať Dobro, poznať Boha, milovať Ho. Lenže – z naúčania ako mravne žiť, žijú za ťažké milióny cirkvi. Ich obrady, hry na organe, spevy a podobne sú prekrásne, lenže ľudstvo nepremenia, ba často naopak. Likvidácia zmyslu života – nielen ľudstva, ale aj prírody, keďže sa žije nad jej možnosti – práve vrcholí. Na celom svete.
V Krivanoch postavil amfiteáter, desaťročia zapisoval ľudové piesne, hádanky, príhody, legendy, rozprávky. Nazbieral tisícky predmetov, dokumentujúcich životy ľudí na východnom Slovensku. Vystavením zbierok, ktoré má doma a na iných miestach, by vzniklo plnohodnotné múzeum.

http://www.niejetotak.sk/cudzie-zavadza ... -zabudame/

sviatoslav
Príspevky: 569
Dátum registrácie: 26 Okt 2013 18:44

Re: Cudzie zavádzame, na svoje zabúdame. Video.

Príspevokod užívateľa sviatoslav » 11 Apr 2015 17:20
Návrat na "Slovenské tradície, umenie..folklór"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný