Dieťa v rodine

slovanovslav
Príspevky: 3388
Dátum registrácie: 25 Nov 2013 06:44

Dieťa v rodine

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 30 Júl 2016 09:48

Začalo piť z prsníkov po 24 hodinách, po pravidelnom prikladaní k prsníku. Aj keď už neskôr prsnik odtláčalo, nakionec sa kojenie rozbehlo - tu vážne treba trpezlivosť.
Dieťatko má po narodení v závislosti od veľkosti hlavičky ju zdeformovanú - preto sú na lebke švy, ktoré nie sú zrastené a umožňujú prechod cez panvu matky. Vrátenie do normálneho tvaru je do 5 dní po pôrode.
Bábätko môže prvé dni aj mesiace častejšie mať štikútku - avšak to je normálne. Tým si spevňuje bránicu.
Ked bolia prsníky po kojení, je dobrá lanolinová masť. V lekárni som kupoval za 20 Eur.
Ako fľašu a cumlíky používame DrBrown.

Priemer výšky novorodenca je 35,6-50,8cm. Váha v západných rozvinutých krajinách v priemere 3,4kg - rozpätie od 2,7 do 4,6kg. Prvý týždeň dieťa schudne okolo 5-7% váhy - voda v pľúcach, smolka. Počas prvých týždňov novorodenec priberá 10-20g za deň. Obvod hlavičky je v priemere 33-36cm. U dospelého tvorí hlava 1/7 tela, u novorodenca 1/4. Hlavička je počas pôrodu ešte plastická - kosti nie sú spojené pevne - z dôvodu posúvania potrebného pri prechode pôrodným kanálom. Preto deti v závislosti akú veľkú majú mozgovú časť hlavičky, tak ju môžu mať vzadu tvarovanú do kužela. V priebehu niekoľkých dni sa dostáne sama do normálneho stavu. Hlavička obsahuje fontanely, ktoré sa zrastú až po niekoľkých mesiacoch. Treba dávať v týchto miestach zvýšenú opatrnosť. Hlavne pri najväčšej prednej fontanele.
http://detskechoroby.rodinka.sk/typo3te ... d89823.png
Môžu byť prítomné vlásky, alebo nemusia. Podobne ochlpenie - lanugo, to však po pôrode sa pomaly vytráca.
Chlapci môžu mať zväčšené a zapálené skrótum, taktiež prsia. Dievčata môžu mať mliečný výtok z vagíny. Taktiež obaja môžu mať výtok mlieka z bradaviek. Toto je prechodný stav, ktorý je spôsobený prítomnými hormónmi matky v tele dieťaťa.

Pupočná šnúra sa prestrihne a necháva sa trčať. Niekedy ju nastrieknú proti infekcií. Odpadne mu až po 3 týždňoch spontánne.

Zrak:
Bábätko dokáže zaostriť na 46cm pred tvárou. To je vzdialenosť, aby dieťa dovidelo na areolu prsníka a počas kojenia do očí matky. Zaostrovanie na väčšiu vzdialenosť resp. priestorové videnie sa vyvinie až keď sa dieťa stane mobilné. Čo je približne do 1 roka. Prvé dva mesiace sa spevnia očné svaly, to umožňuje pohyb očí. Avšak bábätko nevidí ostro, pretože zvyšok očnej sústavy nie je dostatočne vyvinutý - sietnica, nervové dráhy z oka do mozgu. Novorodenec už od narodenia má vysoko vyvinuté rozpoznávanie tváre. Už po pár dňoch dokáže rozlíšiť medzi tvárou matky a cudzincov.

Bábätko, keď plače tak zväčša chce jesť. Ak nespí a neje tak pozerá na objekty, ktoré svietia alebo maju komplexné tvary, odrazy. Pred týmto všetkým však uprednostňuje pohľad na iné tváre.

Teória kognitivného vývinu: Predpokladá, že novorodenec nemá po narodení vyvinuté mechanizmy spracovania informácií. Tie sa vyvíjajú postupne. Mozog - jeho filozofoia a psychológia sa formujú na základe učenia, čo je dobré a zlé a na základe vlastných zážitkov a poučení (popálim sa, už sa vyhýbam podobným situáciam. Taktiež, keď ma rodičia učia, čo je dobré a zlé). Predpokladá sa, že prvé dva roky sa vyvíjajú pohyby, reflexy. Dieťa je schopné sa učiť až po 2 rokoch - vývin pamäti. Skôr je vyvinutá explicitná pamäť - dieťa pozná hlas svojich blízkych, matky.

Sluch: v maternici sú dieťaťu príbuzné zvuky maternice, dychu matky, bitie srdca - a tieto upokojujú dieťa aj po narodení - na youtube: womb sounds. Po narodení je pre dieťa príjjemnejší hlas matky, ktorý je tenší ako mužský. A je aj upokojujucejší.

Učenie sa rozprávať:
Podľa jedného z najväčších odborníkov na gramatiku - Noama Chomského má každý človek v génoch zakódovanú gramatickú šablónu, do ktorej sa hodí každý svetový jazyk. Podľa ďalšej teórie, deti ktoré majú lepšiu schopnosť opakovať slová, sa lepšie učia slovnú zásobu.
Naposledy upravil/-a slovanovslav v 30 Júl 2016 12:30, upravené celkom 1 krát.

slovanovslav
Príspevky: 3388
Dátum registrácie: 25 Nov 2013 06:44

Re: Dieťa v rodine

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 30 Júl 2016 11:39

Učenie jazyka:
Už podľa Platóna bolo mapovanie významu slov do určitej miery dedičné. Podobne uvažovali aj autori textov v sanskrite, ktorý debatovali o tom, že schopnosť človeka rozpoznávať význam slov je darom od boha (teda vrodená). Podľa Noama Chomského nie je možné, aby sa dieťa naučilo so svojou obmedzenou kognitívnou kapacitou tak komplexný jazyk a podobne ako aj iní sa prikláňa k nativistickej teórií tvorby jazyka. Ktorá hovorí, že novorodenec narodený v určitej skupine má jednotlivé nervové dráhy a mozog uspôsobené tomuto jazyku, ktorým hovorí prostredie kde žili jeho predkovia. Títo nativisti tvrdia, že jazyk je taký komplexný, že je nenaučiteľný.
Podľa sovietského psychológa sa dieťa učí v interakcií s okolím a rodinou, kde okolie koriguje jeho konanie a opravuje ho.

slovanovslav
Príspevky: 3388
Dátum registrácie: 25 Nov 2013 06:44

Re: Dieťa v rodine

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 30 Júl 2016 13:21

Na základe teórie Chomského ale aj súčasných o mozgovej plasticite, epigenetike (zmene genetickej informácie za života jedinca) možno predpokladať, že aj zručnosti resp. mechanizmy fungovania dieťa geneticky získava od rodičov. Povedzme ak rodičia boli šikovní v nejakom predmete, umenie - často aj dieťa je. A naopak ak rodič bol narkoman alebo podobne aj preto aj napriek adopcií a správnej výchove je dieťa flákač, narkoman po skutočných rodičov.

slovanovslav
Príspevky: 3388
Dátum registrácie: 25 Nov 2013 06:44

Re: Dieťa v rodine

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 31 Júl 2016 17:14

Strava:
Už urobené mlieko (Nutrilon) sa nesmie opakovane zohrievať - tak sa tam rozšíria baktérie - najmä E. Coli a spôsobia nebezpečné infekcie. Mlieko treba spotrebovať do 1-2h.
Mlieko môže bábätko piť 37st.C.
- v žiadnom prípade sa neodporúča ohrievať v mikrovlnnej rúre

Odporúča sa fľaša s cumlíkom na princípe prsníka, dobré skúsenosti máme s Philips avent natural s 0% obsahom hormóny narušujúcej zložky plastu - Bispheonol A (BPA):
http://dojcenske-flase.heureka.sk/phili ... oCj0Hw_wcB


Návrat na "Zdravie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný