Topinambur - zazracny zemiak, liek na cukrovku a iné...

slovanovslav
Príspevky: 3383
Dátum registrácie: 25 Nov 2013 06:44

Topinambur - zazracny zemiak, liek na cukrovku a iné...

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 03 Apr 2017 14:33

http://www.mojazahradka.sk/preco-zakazali-topinambur/

- je to druh slnečnice..preto pozor na jeho výšku, aby netienil inym rastlinam

Lobby na Slovensku ho chcela zakazat, z dovodu jeho liečivych ucinkov najma na cukrovku. Naopak chceli presadit geneticky modifikovanu odrodu, ktora uz tieto liecive ucinky nema.
http://www.mojazahradka.sk/preco-zakazali-topinambur/

Topinabur sa aj pôvodne pestoval ako alternatíva zemiakov. Jeho hľuzy sú totiž jedlé a používajú sa aj ako diétna potravina pri reumatizme, opuchoch a vďaka vysokému obsahu inulínu (až 8 %) ako podporný prostriedok pri cukrovke. Topinambury sú veľmi vhodné pre diabetikov, pretože neobsahujú škrob, ktorého je veľa v zemiakoch, ale inulín, železo, kremík, draslík a vitamín C.

Zelené časti topinamburu sa dajú využiť ako krmivo pre hospodárske zvieratá a kvety po vysušení ako čaj. Zelené časti sa veľmi dobre silážujú.

Topinambur je nenáročný na podmienky prostredia, znáša vlhké aj suché polohy, hľuzy nie sú poškodzované ani silnými mrazmi, je preto vhodný pre pestovanie aj v podhorských i horských oblastiach.

Topinambur rastie sám, dobre sa množí, nepotrebuje žiadnu chemickú ochranu. Teda kto si zaobstará jednu hľuzu, nepotrebuje míňať peniaze za žiadne „výdobytky poľnohospodárstva“ a teda nemusí platiť peniaze nijakej chemickej a geneticko-modifikačnej firme ani výrobcom postrekov, čo znamená, že ani vláda neuvidí žiadne peniaze za DPH. A teda takýto človek sa stáva nezávislý, čo súčasne znamená, že aj nepriateľ nášho (súčasného) štátu.
03Apr2017_13-30-03.jpg
03Apr2017_13-30-03.jpg (131.78 KiB) 1219 zobrazení


Rozrastajú sa ako burina, preto neodporúčam sadiť ich na miesto, kde to bude prekážať. Nedajú sa vykoreniť zo záhrady. Výhodu ale majú v tom, že môžu zostať v zemi - nezamrznú, takže skoro na jar máme čerstvú zeleninu - super šalát, a nevyžadujú si obrábanie, rastú a množia sa sami, vždy pri vyberaní niečo v zemi zostane, netreba okopávať, mulčovať, ..., stačí ich nechať samé na seba a chodiť vykopávať, okrem toho sú veľmi vysoké - tienia, ale dajú sa využiť ako stena - proti vetru.

Ich vyuzitie je vsestranne, to co sa da robit z kalerabu a patizonu, sa da robit aj z topinamburu.

- majú dolezite postavenie v permakulture
- vyuziva sa aj na vyrobu etanolu, ako paliva
- obsahuju aj vela zeleza, draslika, niacin, thiamin, fosfor, med

Pestovanie: pre zvysenie urody by sa nemala odrezavat nadzemna cast rastliny.


Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy 304 kJ (73 kcal)
Carbohydrates 17.44 g
Sugars 9.6 g
Dietary fiber 1.6 g
Fat 0.01 g
Protein 2 g
Vitamins
Thiamine (B1) (17%) 0.2 mg
Riboflavin (B2) (5%) 0.06 mg
Niacin (B3) (9%) 1.3 mg
Pantothenic acid (B5) (8%) 0.397 mg
Vitamin B6 (6%) 0.077 mg
Folate (B9) (3%) 13 μg
Vitamin C (5%) 4 mg
Minerals
Calcium (1%) 14 mg
Iron (26%) 3.4 mg
Magnesium (5%) 17 mg
Phosphorus (11%) 78 mg
Potassium (9%) 429 mg

- inulin odstranuje z tela toxicke a skodlive latky
- liecba obezity
- zlepsuje imunitu, travenie
- upravuje crevnu mikrofloru (probiotikum)
- zlepsuje crevnu peristaltiku
- vysoky obsah vlakniny
- zlepsuje vstrebavanie vitaminov a mineralov (to je narusene hlavne pri konzumacii sucasnej prechemizovanej stravy)
- pri jeho traveni sa spotrebuvava minimalne mnozstvo energie
- zabezpecuje primerane pokrytie energie na 4-12h
- zlepsuje vitalitu a pocit energie (vhodny na liecbu exhauscie a unavy)
- obsahuje hlboky korenovy system a tym dokaze z pody vytiahnut podstatne viac zivin a mineralov ako ine rastliny
- neabsorbuje z pody tazke kovy, radioaktivne latky
- antioxidant
- neobsahuje lepok, vhodny ako bezlepkova dieta
https://sunroot.eu/en/benefit-sunroot-topinambur/

Topinambur je rastlina nenáročná na pôdu, rastie prakticky na všetkých pôdach. Môže sa pestovať aj na pozemkoch, ktoré nie je možné poľnohospodársky využívať. Túto plodinu možno pestovať dvomi spôsobmi - jednoročným a viacročným. Viacročné pestovanie predstavuje samoobnovenie rastu z hľúz, ktoré zostanú v pôde po zbere, keďže hľuzy sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči mrazu (až do - 40 °C). Tento spôsob je účelnejší ako každoročná výsadba.

Hľuzy sa vysádzajú skoro na jar (marec-apríl) . Sadí sa do hĺbky 120-140 mm. Medziriadková vzdialenosť je 0,70-0,75 m, vzdialenosť v riadku 0,25-0,30 m.

Počas vegetácie sa nerobia žiadne iné zásahy, ani aplikácia pesticídov a hnojív. Správnym ošetrovaním sa zabezpečí porast bez burín. Ďalší rast burín je potlačený vysokou konkurencieschopnosťou topinamburu v druhej časti vegetácie, pretože rastliny dosahujú výšku do 5 m. Rastlina nemá žiadne známe choroby či škodcov. Poškodzuje ju však divá zver, ktorej táto plodina chutí.

Skladovanie hľúz je možné len na krátke obdobie (2-4 týždne), pretože rýchlo vysychajú. Dlhšie skladovanie je možné pri zabezpečení vyššej vlhkosti vzduchu v skladovacích priestoroch, ktorá sa blíži k 100 %.

Od iných druhov zeleniny sa topinambur odlišuje unikátnym sacharidovým systémom na podstate fruktózy a jej polymérov, fruktooligosacharidov a inulínu. Význam topinamburu spočíva v prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, metabolizmu, vysokého cholesterolu, aj pri detoxikácii organizmu. Topinambur reguluje krvný tlak a tráviaci systém, chráni pečeň a obličky. Pomáha tiež zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách.

Keďže topinambur priaznivo vplýva na ľudský organizmus, rozhodli sme sa z neho vyrábať produkty zdravej výživy. Firma Fytosal vyrába z hľúz topinamburu rôzne druhy džemov, kondenzovaný topinambur pod názvom Topinamburky, Topinamburky obaľované v čokoláde, škorici či jogurte, aj sirup, ktorý slúži ako náhradné sladidlo. Ďalej vyrábame topinamburový prášok, ktorý sa pridáva do múky, alebo priamo do jedál a znižuje glykemický index potravín. Nosným produktom je však výživový doplnok Top-Inulín, ktorý má priaznivé účinky pri liečbe cukrovky, osteoporózy či tráviaceho traktu. Takmer všetky naše výrobky z topinamburu sú vhodné aj pre diabetikov a celiatikov. Spomínané výrobky distribuujeme do predajní zdravej výživy po celom Slovensku a taktiež do vybraných lekární.
http://old.agroporadenstvo.sk/rv/okopan ... .htm?start

Návrat na "Záhrada a pestovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný