Odpor voči EÚ pre koronavírus

slovanovslav
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 25 Nov 2013 06:44

Odpor voči EÚ pre koronavírus

Príspevokod užívateľa slovanovslav » 26 Mar 2020 05:08

Rakúsko zakrýva symboly EÚ, Taliansko ich nahrádza ruskou vlajkou. Západ končí a Čechov čaká veľká úloha

Udalosti okolo koronavírusu potvrdili, že Západ už stratil postavenie svetového hegemóna. Aj Európska únia je mŕtva. Rovnako skončila doba globálneho nomádstva. Ľudstvo však rozhodne lepšie nebude.

Uznávaný profesor Metropolitnej univerzity v Prahe Ivo Budil v rozhovore pre ParlamentníListy.cz predkladá pre mnohých šokujúce zistenie – v Rakúsku prekrývajú symboly EÚ, v Taliansku ich dokonca nahrádzajú ruskou vlajkou.

Myšlienka európskeho štátu už slúži iba k prežívaniu parazitujúcej neproduktívnej byrokracie. Vracia sa pojem národných štátov, suverenity, a to už teraz prebieha pod rúškom všeobecnej karantény. Ide však o pragmatizmus pri pohľade na vyprázdnenú ideológiu, karierizmus a chamtivosť bruselských orgánov, úradníkov a na nich naviazaného lobizmu.

Mení koronavírus podľa vás dnešný svet? Neodvratne?

Asi najlepšiu knihu o vplyve nákazlivých chorôb a epidémií na dejiny ľudstva nazvanú Plagues and Peoples vydal v sedemdesiatych rokoch minulého storočia americký historik William McNeill. Mohla by byť povinným čítaním pre verejných činiteľov. Čo okrem iného vyplýva z McNeillovho prehľadu, ktorý mapuje niekoľko tisícročí od dôb starovekej Mezopotámie?

Predovšetkým neočakávajme, že svet bude po epidémii koronavírusu „lepším“ a že ľudia budú súdržnejší, altruistickejší, morálnejší a solidárnejší. Nebudú, naopak, pravdepodobne v podmienkach hlbokej ekonomickej krízy a nedostatku zdravotníckeho materiálu a zdrojov sa zosilní vzájomná rivalita.


Právo silnejšieho je konštantou svetových dejín. Epidémia má očistný účinok predovšetkým v tom zmysle, že na čas naučí populáciu konať pragmaticky, racionálne a úsporne a prinúti ju zbaviť sa prebytočného balastu, ktorý sa v posledných rokov v Európe prejavoval šírením aktivistických a progresivistických ideológií s negatívnym dopadom na ekonomický a technologický rozvoj.

Koronavírus urýchlil a definitívne potvrdil niekoľko základných globálnych trendov posledných dvoch desaťročí: Západ stratil postavenie hegemóna, Čína potvrdila svoju pozíciu svetovej mocnosti, Spojené štáty americké sa sťahujú do relatívnej izolácie a chýbajú im prostriedky a vôla robiť svet „bezpečným pre demokraciu“ a Európska únia sa stala irelevantnou entitou.

Bez pochýb sa zmení životný štýl, a to nielen v oblasti individuálnej a verejnej hygieny, zdravotníctva a väčšej kontroly pohybu a chovania obyvateľstva. Globalizácia neskončí, ale jej aktéri budú vo väčšej miere využívať informačné technológie pre vzájomnú komunikáciu a menej cestovať.

Éra globalizovaného nomádstva skončila. Ľudia budú viac spätí s určitým miestom. Čo nie je zrejmé je to, kto buďe víťazom koronavírusovej krízy? Či to budú nadnárodné korporácie, ktoré majú dostatočné finančné rezervy pre prekonanie ekonomických problémov, alebo široké ľudové vrstvy drobných a stredných podnikateľov a zamestnancov.

Nemôžeme zabúdať, že v tejto chvíli sú to predovšetkým „obyčajní ľudia“, zdravotníci, sociálni pracovníci, záchranári, policajti alebo požiarnici, ktorí stoja v prvej línii boja s nákazou. Zodpovedná, realistická a konzervatívna politika sa za nich musí v náročnej dobe po ústupe epidémie postaviť.